Merhaba Örgü Severler,

İş yoğunluğundan dolayı bir süredir yazamıyorum. Ardından araya, malum mevsim kış, hastalık girdi. Ancak kendimi toplayabildim. Lütfen özürlerimi kabul edin. Bu yazımda sizlerle örgü şal yapımı paylaşacağım.

Şalın ölçüleri elinizin sıkılığı ya da gevşekliğine istinaden daha büyük ya da daha küçük olabilir.

Çeviri yaptığım örnekte yüksekliği 56 cm, geniş kenarın ölçüsü de 148 cm verilmiş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gerekli Malzemeler:

  • 300 gr  el örgü ipi (100 gr’ı yaklaşık 334 m olanlardan)
  • 80 cm uzunluğunda 3 mm şiş (Ben şallarımı 4 mm ile örmeye başladım. Elim çok sıkı olduğu için şallarım küçük oldu. Ben de 4,5 mm ile örmeye başladım. Bu şalı denersem ne yaptım ve nasıl oldu yazarım. 🙂 )
  •  3 adet İlmek İşaretleyici
  • Yün İğnesi
  • Makas

Şemalar:

A1’den A6’ya kadar olan bütün şemalar ön yüz ve arka yüzdeki sıraları gösteriyorlar.

Yapılışı:

Misinalı şişe el örgü ipinizle 3 ilmek atın.

Aşağıdaki talimatları takip edip, attırma yapın.

SIRA 1 : İlk ve son ilmekler ilmek kenar ilmeği. Bazı örgücüler kenar ilmeğini örmeden almanın daha muntazam durduğuna inanıyorlar. Ben örüyorum. Çeviri yaptığım kaynakta da örmüş. Seçim size kalmış. Yani ilk ilmeği (kenar ilmeği) düz örün, ipi sağ şişe dolayın (arttırma yapmak için), düz örün, ipi dolayın, düz örün. Şimdi şişte beş ilmeğimizin olması gerekiyor. Ortadaki ilmeğe ilmek işaretleyici takın.

Sıra 2 ve bütün arka yüzdeki sıralar : Baştaki ve sondaki kenar ilmekleri yüz örülecek ( Önceki sırada da düz örmüştük. Yani tek ilmeklik haroşa örgü olacak). Geri kalan ilmekleri ters örün.

SIRA 3: 1 kenar ilmeğini düz örün, ardından sıradaki komutları takip edin: düz ör, dola, düz ör, dola, düz ör, 1 kenar ilmeği düz ör. (7 ilmek)

SIRA 5 : 1 kenar ilmeği düz ör, ardından sıradaki komutları takip edin: dola, düz ör, dola, 3 ilmek düz ör, dola, düz ör, dola ve 1 kenar ilmeği düz ör. (11 ilmek)

SIRA 7 : 1 kenar ilmeği düz ör, ardından sıradaki komutları takip edin: dola, 3 ilmek düz ör, dola, 3 ilmek düz ör, dola, 3 ilmek düz ör, dola ve 1 kenar ilmeği düz ör. (15 ilmek)

SIRA 9 : 1 kenar ilmeği düz örün, ardından sıradaki komutları takip edin: dola, düz ör, dola, 3 ilmek düz ör ve bu ilmeklerin ortasındaki ilmeğe ilmek işaretleyici koy, dola, düz ör, dola, 3 ilmek düz ör (Bu ilmeklerin ortasında önceden ilmek işaretleyici var: Orta İlmek) dola, düz ör, dola, 3 ilmek düz ör ve bu ilmeklerin ortasındaki ilmeğe ilmek işaretleyici koy, dola düz ör, dola ve 1 kenar ilmeği düz ör. (23 ilmek)

SIRA 11 : 1 kenar ilmeği düz örün, ardından sıradaki komutları takip edin: dola, Orta ilmeğe kadar düz ör, dola, düz ör ( orta ilmek ), dola ve kenar ilmeğe kadar düz ör, dola ve 1 kenar ilmeği düz ör. (27 ilmek)

Ön yüzden başlayan (13. sıradan) şema A.1’den A.5’e kadar olan şemalara göre sırasıyla şemaları uygulayın: 1 kenar ilmeği düz örün, A.1 şeması 3 ilmek , A.2 şeması 5 ilmek (ilk ilmek işaretleyici A.2’nin ortasında), A.3 şeması 4 ilmek, 1 ilmek düz ilmek (ikinci ilmek işaretleyici=orta ilmek) A.4 şeması 4 ilmek, A.2 şeması 5 ilmek (üçüncü ilmek işaretleyici A.2 şemasının ortasında) A.5 şemarı 3 ilmek ve 1 kenar ilmeği düz ör. (31 ilmek) A.1 ‘ den A.5’ e kadar olan şemaları dikey olarak 1 kez çalıştığınızda, sırada 51 ilmek olacak. A.x. aralığında gösterildiği gibi arttırmaları tekrar edin. her sıranın ön yüzünde değişimli olarak 4 ya da 8 ilmek arttırın (yani her dikey tekrarlama için 12 ilmek), örerken A.2 şemasının ortasındaki ve orta ilmekteki ilmek işaretleyicileri yukarı alın, işaretleyici ortada kalmasın. A.x. alanını 24 kez dikey olarak tekrar edin, tolamda 339 ilmek olacak. Parçanın ölçüsü ortalama 36 cm olmalı.

KENAR:

Şimdi delikli motifli kenar çalışacağız.

1 kenar ilmeği düz örün, şema  A.6’yı   (7 ilmek), sonda iki ilmek kalana kadar, 48 kez tekrarlayın, 1 ilmek düz örün, 1 ilmek düz örün. Şema dikey olarak bitene kadar bütün sıraları örmeye devam edin.Şu anda 675 ilmek olmalı şişte.

Sıra boyunca her ilmeği hem arka hem ön loop’unu düz örün. Arka sırada sıra boyunca 2 ilmeği birlikte düz örün. Aynı işlemi bir kez daha te

krar edin.

Kapatırken gerginliği önlemek için daha büyük bir şişle kapatın.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak (English version): https://www.garnstudio.com/pattern.php?id=8254&cid=17

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website