Merhaba Örgü Severler, bu seferki yazımda sizlerle tığ işi atkı ya da etol olarak kullanabileceğiniz çok güzel bir örneğin yapılışını paylaşacağım. Tığ işi dikdörtgen şal  bitmiş ölçüleri yaklaşık 46 x  241 cm.

MALZEMELER:

  • 5 mm tığ
  • Orta Kalınlıkta el örgü ipi ( Örnekte 50 gr’mı 133 m olan ip kullanılmış.)
  • Yün iğnesi
  • Makas

Daha kısa/uzun yapmak için, 6.-73. sıralarda istenen tekrar sayısını azaltıp/arttırabilirsiniz ve aynı sayıları 79.-150. sıralarda uygulayın.

Daha geniş/dar yapmak için, başlangıçdaki zincire çoklu 8 ilmek ekleyip/çıkartabilirsiniz. – ama 75. sırayı sığacak şekilde ayarlamanız gerekebilir.

Aşağıda desene ait şema ve işaretlerin anlamlarını bulabilirsiniz.

dc > İkili Trabzan                                    hdc > yarım ikili trabzan

tr > Üçlü Trabzan                                     sc> Sık iğne

ch > Zincir                                                 dc2tog > 2 ikili trabzan birlikte

 

SIRA 1(arka sıra): 76 zincir çek, tığdan 5. zincire dc yap (ilk dc2tog yapmış olduk), ch 1 yap, 2 ch atla, sonraki zincire (dc, ch 3, dc) yap, ch 1, sonraki zinciri atla, sonra dc2tog çalışacağız; sonraki zincire dc yapın ama son ilmeği örmeyin, ardından 3 zincir atlayın ve sonraki zincire ikinci dc’yi yine yarım yapın ve önceki dc’nin örmediğimiz ilmek ile beraber örelim, * 1 zincir çekip, 1 zincir atlayalım, sonraki zincire (dc, ch 3, dc) yapın, 1 zincir çekin**, sonraki zinciri atlayın, sonra dc2tog çalışacağız; sonraki zincire dc yapın ama son ilmeği örmeyin, ardından 3 zincir atlayın ve sonraki zincire ikinci dc’yi yine yarım yapın ve önceki dc’nin örmediğimiz ilmek ile beraber örelim. Son 4 ilmek kalana kadar *’dan **’a kadar tekrar edin, 2 zincir atlayın son 2 zincire dc2tog yapın.

SIRA 2 (ön sıra): (1 ikili trabzan ve 2 zincir olarak) 5 zincir çekin, zincir alanını atlayın, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, zincir alanına 2 ikili trabzan yapın, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, 2 zincir çekin, * sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın,  2 zincir çekin, zincir alanını atlayın, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, zincir alanına 2 ikili trabzan yapın, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın,  2 zincir çekin; *’dan sona kadar tekrar edin,son zincir alanını atlayın ve sıra sonundaki yarım sık iğnenin başına 1 ikili trabzan yapıp, işi çevirelim.

SIRA 3: (1 ikili trabzan ve 1 zincir olarak) 4 zincir çekin, aynı ilmeğe 1 ikili trabzan yapın, 1 zincir çekip zincir alanını atlayın, dc2tog çalışacağız; sonraki zincire dc yapın ama son ilmeği örmeyin, ardından 2 ilmek atlayın ve sonraki zincire ikinci dc’yi yine yarım yapın ve önceki dc’nin örmediğimiz ilmek ile beraber örelim ve 1 zincir çekelim. *Sonraki ilmek içine (dc, ch3, dc) yapıp bir zincir çekelim ve yine dc2tog çalışacağız; sonraki zincire dc yapın ama son ilmeği örmeyin, ardından 2 ilmek atlayın ve sonraki zincire ikinci dc’yi yine yarım yapın ve önceki dc’nin örmediğimiz ilmek ile beraber örelim, 1 zincir çekelim. *’dan sona kadar tekrar edin, son iki ilmeği atlayın ve önceki sıradaki 3 zincirin tepesine (dc, ch 1, dc) yapın, işi çevirin.

SIRA 4: (1 ikili trabzan olarak) 3 zincir çekin, zincir alanını atlayın, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, 2 zincir çekip zincir alanını atlayın, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, 2 zincir çekip zincir alanını atlayın, *  sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, zincir alanına 2 ikili trabzan yapın, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, 2 zincir çekip zincir alanını atlayın, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, 2 zincir çekip zincir alanını atlayın; *’dan sona kadar tekrar edin, sonraki zincir alanını atlayın, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, son zincir alanını atlayıp önceki sıradaki 3 zincirin tepesine dc yapın, işi çevirin.

SIRA 5: 3 zincir çekin, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, 1 zincir çekip zincir alanını atlayın, sonraki ilmeğe (dc, ch 3, dc) yapın, 1 zincir çekin, * dc2tog çalışacağız; sonraki zincire dc yapın ama son ilmeği örmeyin, ardından 2 ilmek atlayın ve sonraki zincire ikinci dc’yi yine yarım yapın ve önceki dc’nin örmediğimiz ilmek ile beraber örelim, 1 zincir çekelim, sonraki ilmeğin içine (dc, ch 3, dc) yapın, 1 zincir çekin; *’dan sona kadar tekrar edin, zincir alanını atlayıp, son iki ilmeğe dc2tog yapın, işi çevirin.

SIRA 6-73: Sıra 2-5’i tekrar edin.

SIRA 74: (1 ikili trabzan olarak) 3 zincir çekin, sıra sonuna kadar her ilmeğe ikili trabzan yapın. (73 ilmek)

SIRA 75: 1 zincir çekip aynı ilmeğe sık iğne yapın, *3 zincir çekip sonraki 2 ilmeği atlayın, sonraki ilmeğe sık iğne yapın, *’dan sona kadar tekrar edin, son sık iğneyi önceki sıradaki 3 zincirin tepesine batarak yapın, işi çevirin. (24 zincir- 3 yuva)

SIRA 76: 1 zincir çekip aynı ilmeğin içine yarım trabzan yapın, 1 zincir çekin, * önümüzdeki yuvaya sık iğne yapalım ve 3 zincir çekelim; *’dan son yuvaya kadar tekrar edin, son yuvaya sık iğne yapın, 1 zincir çekin, son ilmeğe yarım trabzan yapın, işi çevirin. (23 zincir-3 yuva ve 2 zincir – 1 yuva)

SIRA 77: 1 zincir çekin, aynı ilmeğe sık iğne yapın, * 3 zincir çekin, önümüzdeki yuvaya sık iğne yapalım; önceki sıradaki son ilmeğe sık iğneyle bitirene kadar *’dan sonrasını tekrar edelim. İşi kapatalım ve ipi keselim.

SIRA 78: Ön yüzdeki başlangıç ilmeğine el örgü ipliğini ekleyin, başlangıç zincirinin ters yönüne doğru motifteki 1. sırayı çalışın, işi çevirin.

SIRA 79 – 150: Sıra 2-5’i tekrar edin.

SIRA 151-154: Sıra 74-77’i tekrar edin. İpi kesmeyin, işi çevirin.

 

 

 

 

 

 

Kaynak/English Version: http://www.mooglyblog.com/alpaca-your-wrap/?utm_content=buffer2afec&utm_medium=social&utm_source=pinterest.com&utm_campaign=buffer

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website