Atkı/Şal/Etol

Tığ İşi Dikdörtgen Şal

 

Merhaba Örgü Severler, bu seferki yazımda sizlerle tığ işi atkı ya da etol olarak kullanabileceğiniz çok güzel bir örneğin yapılışını paylaşacağım. Tığ işi dikdörtgen şal  bitmiş ölçüleri yaklaşık 46 x  241 cm.

MALZEMELER:

  • 5 mm tığ
  • Orta Kalınlıkta el örgü ipi ( Örnekte 50 gr’mı 133 m olan ip kullanılmış.)
  • Yün iğnesi
  • Makas

Daha kısa/uzun yapmak için, 6.-73. sıralarda istenen tekrar sayısını azaltıp/arttırabilirsiniz ve aynı sayıları 79.-150. sıralarda uygulayın.

Daha geniş/dar yapmak için, başlangıçdaki zincire çoklu 8 ilmek ekleyip/çıkartabilirsiniz. – ama 75. sırayı sığacak şekilde ayarlamanız gerekebilir.

Aşağıda desene ait şema ve işaretlerin anlamlarını bulabilirsiniz.

dc > İkili Trabzan                                    hdc > yarım ikili trabzan

tr > Üçlü Trabzan                                     sc> Sık iğne

ch > Zincir                                                 dc2tog > 2 ikili trabzan birlikte

 

SIRA 1(arka sıra): 76 zincir çek, tığdan 5. zincire dc yap (ilk dc2tog yapmış olduk), ch 1 yap, 2 ch atla, sonraki zincire (dc, ch 3, dc) yap, ch 1, sonraki zinciri atla, sonra dc2tog çalışacağız; sonraki zincire dc yapın ama son ilmeği örmeyin, ardından 3 zincir atlayın ve sonraki zincire ikinci dc’yi yine yarım yapın ve önceki dc’nin örmediğimiz ilmek ile beraber örelim, * 1 zincir çekip, 1 zincir atlayalım, sonraki zincire (dc, ch 3, dc) yapın, 1 zincir çekin**, sonraki zinciri atlayın, sonra dc2tog çalışacağız; sonraki zincire dc yapın ama son ilmeği örmeyin, ardından 3 zincir atlayın ve sonraki zincire ikinci dc’yi yine yarım yapın ve önceki dc’nin örmediğimiz ilmek ile beraber örelim. Son 4 ilmek kalana kadar *’dan **’a kadar tekrar edin, 2 zincir atlayın son 2 zincire dc2tog yapın.

SIRA 2 (ön sıra): (1 ikili trabzan ve 2 zincir olarak) 5 zincir çekin, zincir alanını atlayın, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, zincir alanına 2 ikili trabzan yapın, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, 2 zincir çekin, * sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın,  2 zincir çekin, zincir alanını atlayın, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, zincir alanına 2 ikili trabzan yapın, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın,  2 zincir çekin; *’dan sona kadar tekrar edin,son zincir alanını atlayın ve sıra sonundaki yarım sık iğnenin başına 1 ikili trabzan yapıp, işi çevirelim.

SIRA 3: (1 ikili trabzan ve 1 zincir olarak) 4 zincir çekin, aynı ilmeğe 1 ikili trabzan yapın, 1 zincir çekip zincir alanını atlayın, dc2tog çalışacağız; sonraki zincire dc yapın ama son ilmeği örmeyin, ardından 2 ilmek atlayın ve sonraki zincire ikinci dc’yi yine yarım yapın ve önceki dc’nin örmediğimiz ilmek ile beraber örelim ve 1 zincir çekelim. *Sonraki ilmek içine (dc, ch3, dc) yapıp bir zincir çekelim ve yine dc2tog çalışacağız; sonraki zincire dc yapın ama son ilmeği örmeyin, ardından 2 ilmek atlayın ve sonraki zincire ikinci dc’yi yine yarım yapın ve önceki dc’nin örmediğimiz ilmek ile beraber örelim, 1 zincir çekelim. *’dan sona kadar tekrar edin, son iki ilmeği atlayın ve önceki sıradaki 3 zincirin tepesine (dc, ch 1, dc) yapın, işi çevirin.

SIRA 4: (1 ikili trabzan olarak) 3 zincir çekin, zincir alanını atlayın, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, 2 zincir çekip zincir alanını atlayın, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, 2 zincir çekip zincir alanını atlayın, *  sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, zincir alanına 2 ikili trabzan yapın, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, 2 zincir çekip zincir alanını atlayın, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, 2 zincir çekip zincir alanını atlayın; *’dan sona kadar tekrar edin, sonraki zincir alanını atlayın, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, son zincir alanını atlayıp önceki sıradaki 3 zincirin tepesine dc yapın, işi çevirin.

SIRA 5: 3 zincir çekin, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapın, 1 zincir çekip zincir alanını atlayın, sonraki ilmeğe (dc, ch 3, dc) yapın, 1 zincir çekin, * dc2tog çalışacağız; sonraki zincire dc yapın ama son ilmeği örmeyin, ardından 2 ilmek atlayın ve sonraki zincire ikinci dc’yi yine yarım yapın ve önceki dc’nin örmediğimiz ilmek ile beraber örelim, 1 zincir çekelim, sonraki ilmeğin içine (dc, ch 3, dc) yapın, 1 zincir çekin; *’dan sona kadar tekrar edin, zincir alanını atlayıp, son iki ilmeğe dc2tog yapın, işi çevirin.

SIRA 6-73: Sıra 2-5’i tekrar edin.

SIRA 74: (1 ikili trabzan olarak) 3 zincir çekin, sıra sonuna kadar her ilmeğe ikili trabzan yapın. (73 ilmek)

SIRA 75: 1 zincir çekip aynı ilmeğe sık iğne yapın, *3 zincir çekip sonraki 2 ilmeği atlayın, sonraki ilmeğe sık iğne yapın, *’dan sona kadar tekrar edin, son sık iğneyi önceki sıradaki 3 zincirin tepesine batarak yapın, işi çevirin. (24 zincir- 3 yuva)

SIRA 76: 1 zincir çekip aynı ilmeğin içine yarım trabzan yapın, 1 zincir çekin, * önümüzdeki yuvaya sık iğne yapalım ve 3 zincir çekelim; *’dan son yuvaya kadar tekrar edin, son yuvaya sık iğne yapın, 1 zincir çekin, son ilmeğe yarım trabzan yapın, işi çevirin. (23 zincir-3 yuva ve 2 zincir – 1 yuva)

SIRA 77: 1 zincir çekin, aynı ilmeğe sık iğne yapın, * 3 zincir çekin, önümüzdeki yuvaya sık iğne yapalım; önceki sıradaki son ilmeğe sık iğneyle bitirene kadar *’dan sonrasını tekrar edelim. İşi kapatalım ve ipi keselim.

SIRA 78: Ön yüzdeki başlangıç ilmeğine el örgü ipliğini ekleyin, başlangıç zincirinin ters yönüne doğru motifteki 1. sırayı çalışın, işi çevirin.

SIRA 79 – 150: Sıra 2-5’i tekrar edin.

SIRA 151-154: Sıra 74-77’i tekrar edin. İpi kesmeyin, işi çevirin.

 

 

 

 

 

 

Kaynak/English Version: http://www.mooglyblog.com/alpaca-your-wrap/?utm_content=buffer2afec&utm_medium=social&utm_source=pinterest.com&utm_campaign=buffer

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir