dc > İkili Trabzan                                    sl st > yarım sıkiğne

tr > Üçlü Trabzan                                    hdc > yarım ikili trabzan

ch > Zincir                                                  sc> Sık iğne

2 DC’DEN OLUŞAN DC GRUBU:

Bir dc yaparken son dolamayı örmeyip tığda beklet, sonra sonraki dc’yi aynı ilmek içine yap. Son dolamaya geldiğimizde tığdaki bütün ilmeklerin içinden geçir ipi.

Beş zincir çek ve ilk zincire sabitleyerek daire oluştur. Ardından dairenin içine diagram A.1 ‘deki komutları yapmaya başla.

 

 

 

SIRA 1: 4 zincir çek ( = 1 dc+1 ch). *dairenin içine 1 dc yap, 1 zincir çek* 14 kez daha *-* arasını tekrarla = dairenin içinde 16 dc olacak.

SIRA 2:  sl st ile bir sonraki yuvaya geçiş yap. *Yukardaki açıklamaya göre yuvanın içine 2 DC’DEN OLUŞAN DC GRUBU yap, 2 ch çek*, 15 kez daha *-* arasını tekrarla. = toplamda 16 yuva ve 16 2 DC’DEN OLUŞAN DC GRUBU olacak.

SIRA 3: sl st ile bir sonraki yuvaya geçiş yap.  *2 dc’den oluşan dc grubu yap, 3 zincir çek, aynı alana tekrar 2 dc’den oluşan dc grubu yap*, 15 kez daha *-* arasını tekrarla. =Toplamda 16 adet yuva ve 32 2 dc’den oluşan dc grubu olacak.

SIRA 4: sl st ile bir sonraki yuvaya geçiş yap. *geçiş yaptığımız yuvaya 2 sc yap, 1 ch çek, aynı yere 2 sc yap*. 15 kez daha *-* arasını tekrarla.

SIRA 5: İlk yuvaya gelene kadar sl st ile ilmek kaydır. *Önceki sıradaki  1 ch alanına 1 sc yap, 9 ch çek, sonraki ch alanına 1 ch yap, 6 ch çek, sonraki ch alanına 1 ch yap, 6 ch çek, sonraki ch alanına 1 ch yap, 6 ch çek*, 3 kez daha *-* arasını tekrarla.

SIRA 6: Önceki sıradaki sc’ye ve sonraki ch’ye sl st ile ilmeği kaydır. *2hdc, 2 dc, 1 tr, 3 ch, 1 tr, 2 dc, 2 hdc yap ve sonra 5 ch çek, sonraki ch alanına 1 dc yap, 5 ch çek, sonraki ch alanına 1 dc yap, 5 ch çek, sonraki ch alanına 1 dc yap, 5 ch çek*, 3 kez daha*-* arasını tekrarla.

SIRA 7: Önceki sıradaki 3 zincirden oluşan alana gelene kadar her ilmeğe sl st yaparak ilmeği kaydır. 1 ch çek, *zincir alanına 3 dc yap, 3 ch çek, aynı alana 3 dc yap,1 ch çek, ardından sonraki 4 ch alanına 5 dc yap ve 1 cd çek.* 3 kez daha *-* arasını tekrarla ve sırayı ilk dc’ye sl st ile ipi sabitle.

Kare motifin ölçüleri 12 x 12 cm civarında.

Aşağıda motifin videolu anlatımını bulabilirsiniz.

Kaynak: https://www.garnstudio.com/pattern.php?id=7187&action=m&cid=17

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website