Motifler

Tığ İşi Kare Motif Nasıl Yapılır? (How to crochet square motif)

Herkese Merhabalar,

Ne kadar heyecanlı olduğumu tarif edemem. Ilk post’umu yayınlamak son derece heyecan verici bir şey. Umarım muvaffak olurum.

Şimdi sizlerle kare şeklinde tığ işi motif yapımını paylaşacağım. Bu motifle neler yapılabilir? Battaniye, tunik, bolero, yelek, etek vs. Anlaşıldığı gibi bir çok şey oluşturulabilir. Ben bu motiften yelek yaptım. Sonraki postumda da motifi nasıl yelek haline dönüştürdüğümü anlatacağım.

Malzemeler

  • 2 adet orta kalınlıkta ip. Ben puklu olmasını istediğim için; apple marka pamuklu ipi kullandım.
  • 4,5 mm tığ
  • Yün iğnesi
  • Makas

 

1.Başlangıç olarak, 7 zincir çekip birlestiriyoruz. (Birleştirmeyi yarım sık iğne ile yapıyoruz )

Ardından 4 zincir çekiyoruz  (3 tanesi ikili trabzan, bir tanesi zincir olarak hesap ediliyor ).

*1 ikili trabzan, 1 zincir yapıyoruz.*

Toplamda 12 adet ikili trabzan, 12 adet zincir olana kadar * * arasindaki işlemi tekrarlıyoruz.

 

2. 3 zincir çekiyoruz  (Bu bizim ilk ikili trabzanımız olarak sayılıyor ).

2 adet ikili trabzan yapıyoruz önceki sıradaki zincir çekip oluşturduğumuz boşluğun içine.

* Önceki sıradaki trabzanın başına 1 ikili trabzan, boşluğa 2 ikili trabzan  yapıyoruz* ve toplamda 36 adet ikili trabzanımız olana kadar * * arasındaki işlemi tekrar ediyoruz.

Baştaki trabzan olarak çektiğimiz 3 zincirin başıyla birleştiriyoruz.

3. Şimdi çiçek gibi görünümü olan toplu trabzanlar yapıyoruz. Orjinal motifte üçlü trabzan kullanılmış, ama ben dörtlü trabzan kullanmayı tercih ettim. Bunun için ilk trabzan olarak 4 adet zincir çekiyoruz. Sonraki iki ilmeğe birer adet dörtlü trabzan yapıyoruz, yalnız son ilmegi çekmeden tığda bekletiyoruz. Son trabzanı yaptığımız zaman ipi tığa dolayıp tığda beklettiğimiz bütün ilmeklerin içinden geçiriyoruz. İlk toplu trabzanımız oluştu. Bir sonrakine geçebilmek için, 4 adet zincir çekiyoruz. *Sonraki üç ilmeğin başına batarak, son ilmekleri tığda bekleterek birer adet dörtlü trabzan yapıyoruz ve son trabzanda bütün ilmekleri bir kerede örüyoruz. 4 adet zincir çekiyoruz * 12 adet toplu trabzan olana kadar * * arasındaki işlemi tekrar ediyoruz. Çektiğimiz son 4 zinciri, yaptığımız ilk toplu trabzanın başına birleştiriyoruz.

 

4. Ben burada renk değiştirdim. Siz arzu ederseniz, aynı renkle devam edebilirsiniz.  *5 zincir çekip bulunduğumuz trabzan grubunun başına yarım sık iğne ile birleştiriyoruz. (Bu bizim ilk köşemiz) ♡Tekrar 5 zincir çekip, bir sonraki toplu trabzanın başına birleştiriyoruz♡  . ♡ ♡ işlemini toplamda 3 kez yapıyoruz*. * * arasındaki işlemi 4 köşe,  12 5’li zincir yuvası olana kadar tekrar edin.

 

5. Yarım trabzan ile 5 zincirin başına ipi sabitliyoruz.* 5 zincir çekip, yine aynı yere ipi yarım sık iğne ile bağlıyoruz. 4 kez 5 zincir çekip, önceki sırada oluşturduğumuz 5 zincir yuvasına yarım sık iğne ile sabitliyoruz. * 4 köşe, 16 5 zincir dolgusu olana kadar * * arasındaki işlemi tekrar ediyoruz. Baştaki çektiğimiz ilk 5 zincirin dibine batıyoruz.

 6.  *İlk ikili trabzan olarak 3 zincir çekiyoruz. İkili trabzan, 3 zincir, 2 ikili trabzan çekiyoruz köşenin içine. Ardından her 5 zincirli dolgunun içine 2 ikili trabzan, 1 zincir, 2 ikili trabzan yapıyoruz.*  Sıra başına kadar * * arasındaki işlemi tekrar ediyoruz. (Hatırlatma: Ilk köşeden sonra, diğer köşeler  2 ikili trabzan, 1 zincir, 2 ikili trabzan şeklinde olacak. Bir daha 3 zincir çekmeyeceğiz. ) İlk yaptığımız 3 zincirin başına yarım sık iğne ile birleştiriyoruz.

Bundan sonraki sırayı yapıp yapmamak size kalmış. Küçük bedende yapacaksanız  ya da eliniz gevşekse yapmayabilirsiniz. Benim elim sıkı olduğu ve yetişkin için yapmak istediğimden dolayı 1 sıra daha yaptım.

7. (Opsiyonel) Orjinal motifte yarım trabzan kullanılmış. Ben ikili trabzan kullandım. İlktrabzan olarak 3 zincir çekiyoruz. Ardından, bir trabzan, 1 zincir, 2 trabzan şeklinde köşeyi oluşturuyoruz.  Kenarda her ilmeğin başına batarak birer trabzan yapıyoruz. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam ediyoruz. Çektiğimiz 3 zincirin başına batarak birleştiriyoruz.

Eveett. İşte bu kadar.

Iyi örmeler..

Deniz

Orginal and English Version is http://www.breannsstitchery.com/boho-tank-top-crochet-pattern/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir